Stravování - kvalita
10 nejhorších potravin z nabídky českých supermarketů, otevřít dokument
Odkaz na přednášku o požehnání a kletbě gentechniky, (zaměřená na produkci geneticky upravených potravin). S titulky.
Požehnani a kletba geneticky modifikovaných potravin
Zajímejte se o složení výrobku (varuje JUDr. Jaroslav Janeček, advokát, rozhodce při Hospodářské a Agrární komoře ČR)
Drobné písmo se používá nejen pro ty nejpodstatnější informace ve smlouvách. Často je tomu tak i u potravin. Z výzkumu, který si nechala udělat Státní zemědělská a potravinářská inspekce v roce 2006, vyplynulo, že 49 procent spotřebitelů vůbec nevěnuje pozornost informacím na obalech potravin. Toho také rádi někteří výrobci a prodejci zneužívají. Dejte si proto tu práci a před nákupem každého nového výrobku si přečtěte jeho složení. Podrobnosti zde.
A zastánci geneticky modifikovaných potravin? Zde je jejich pohled.
Kam směřují genetické modifikace?
Jaroslav Drobník, Helena Štěpánková
Publikováno: Vesmír 77, 696, 1998/12
Obor: genetika
Rubrika: Diskuse
„K obrovskému rozvoji," odpoví optimista. „K ekologické katastrofě," děsí lidstvo žluté maškary králíčků. „Z dětských nemocí k dospělosti," míní zasvěcení v oboru. Ve farmaceutickém průmyslu se staly geneticky modifikované organizmy běžnou technologií a ani nevnímáme, kolik produktů do zdravotnictví přinesly. Nestalo se z toho politikum a je zcela lhostejné, zda léčivou substanci produkuje mikroorganizmus získaný mutagenezí nitrózoguanidinem nebo přenesením genu, protože v obou případech se produkt zkouší stejně přísně. To vše už vykvasilo.
Zato v zemědělství je situace ve stadiu burčáku. Mnoho nátlakových organizací založilo svou existenci na vzbuzování hrůzy před „geny" v potravě a v přírodě. V Rakousku je část veřejnosti přesvědčena, že GMO obsahují geny, kdežto běžné produkty žádné nemají. Jistě skvělý úspěch propagandy.
Všichni se nakonec obracejí na stát, aby s tím něco udělal, a situace se dostává do polohy, kterou výstižně zobrazil Jean Jacques Solomon (Vesmír 77, 427, 1998/8). Vědci tvrdí, že technologie transgenních plodin je bezpečná, veřejnost zpracovaná propagandou jim nevěří. Zemědělci v zemích, kde nejsou omezováni přísnou regulací, shledávají, že mohou vyrábět levněji, a tak stále zvětšují plochy oseté transgenními plodinami (viz tabulky podle Cliva Jamese, 1998 obrázek, obrázek, obrázek) 1) . V tom je podporují firmy, které s obrovskými náklady odrůdy vyvinuly a snaží se dostat investované prostředky zpět.
To dělá vrásky na čele jak státu, tak vědcům. Státu proto, že je zmítán tlaky ze všech stran, vědcům proto, že by velmi neradi, kdyby dosavadní hladký průběh této technologie, která dosud nezpůsobila žádné škody, byl v důsledku živelnosti narušen nějakou nepříjemností. Pečlivě tedy hodnotí ekologická rizika, která jsou jediná reálná. Je totiž velký rozdíl mezi zkušeností z pokusného pole a důsledky pěstování transgenních plodin na ploše 20 milionů hektarů. To je již zásah do ekosystémů a tvrdit, že reakce ekosystémů dovedeme odhadnout, by bylo nemístným vychloubáním.
Právě tady je výhybka, kde se rozcházejí cesty fundamentalistů a realistů. Fundamentalisté požadují zákaz velkoplošné aplikace geneticky modifikovaných organizmů, dokud technologie nebudou perfektní, všechna rizika známá a zvládnutá. Realisté namítají, že žádná technologie (ani člověk) se nerodí perfektní, ale zdokonaluje se až podle zkušeností získaných používáním. Donekonečna opakované maloplošné pokusy nemohou odhalit rizika spojená s velkoplošným použitím, a dokud je neznáme, nemůžeme je zvládat. Kdyby fundamentalisté prosadili při vynálezu elektřiny zákaz používat napětí vyšší než 24 V, asi by nikdo nezemřel po zásahu elektrickým proudem. Ponechme na úvaze: bylo by to pro lidstvo lepší?
Rizika „geneticky modifikovaných potravin" jsou proti ekologickým pouze propagandistickým nástrojem nátlakových skupin, který je zdůrazňován proto, že ve veřejnosti najde nejširší odezvu. Kdo se však seznámil se zákonem o odrůdách, ten ví, že každá nová odrůda se od dosavadních musí lišit nejméně jedním trvalým znakem, což přeloženo do molekulárního jazyka znamená, že musí mít nejméně jeden nový nebo mutovaný gen a produkovat jiné bílkoviny než dosavadní odrůda. U geneticky modifikovaných organizmů tyto nové bílkoviny přesně známe, jsou důkladně prozkoušené, jejich aminokyselinové sekvence se srovnávají se známými alergeny atd., kdežto u klasických odrůd se o odlišné bílkoviny nikdo nestará. Tím je porušen princip jednotné kontroly, s úspěchem používaný u léčiv. Nejde o to, nastavit laťku bezpečnosti do výše vyžadované současnou legislativou pro geneticky modifikované organizmy, ale naopak produkty vyrobené z modifikovaných organizmů testovat stejně jako ty, které jsou vyrobené z jiných nových odrůd.
Oblíbeným strašidlem jsou signální geny, obvykle způsobující necitlivost k antibiotikům. Zavádějí se při přenosu genů z čistě technických důvodů (snadno lze selektovat úspěšné transformanty) a některé firmy je ponechávají ve výsledné plodině. Pravděpodobnost jejich přenosu z genomu rostliny zpět na bakterie je mizivě malá, a navíc v přírodě je přirozená „nabídka" těchto genů tak velká, že nepatrný příspěvek transgenní plodiny je zanedbatelný. Nicméně jejich ponechání v plodině je nešvar, protože je plně v silách současné biotechnologie je odstranit. Názor firem, že riziko s nimi spojené je nepředstavitelně malé, je sice pravdivý, ale týká se skutečného rizika, kdežto pociťované riziko ve veřejnosti se tím podstatně zvyšuje. A právě to je mocným faktorem legislativních regulací. To by si firmy měly náležitě uvědomit a nelitovat námahu potřebnou k odstranění signálních genů.
Také argument o tajemných „dlouhodobých důsledcích modifikované potravy" je účelově vyrobený. V seznamů přídavků do potravin (najdeme je na štítcích uváděné písmenem E a kódovým trojčíslím) je nejméně stovka chemikálií, které pravidelně jíme jako stabilizátory, konzervační přísady, ochucovadla, barviva, emulgátory aj. Kromě několika klasických (např. E220 = kysličník siřičitý) nejsou s žádným přídavkem dlouhodobé zkušenosti (viz článek J. Kodla Vesmír 77, 673, 1998/12) a nikomu to nevadí. Opět to je nestejná úroveň hodnocení. O různých formách „genofobie" v potravě je zde škoda hovořit, neboť patří do nauky o vodnících a frňákovníku.
Sociální hodnocení nové technologie je účelově podáváno jako „podřízení rolníka firmě", která vyrábí transgenní osivo, a pokud jde o rezistenci k herbicidu, pak z jakýchsi zavrženíhodných pohnutek vyrábí i příslušný herbicid. Je s podivem, že i člověk jinak logicky myslící by považoval za morálnější, kdyby firma vyvinula odrůdu rezistentní k herbicidu vyráběnému konkurencí. Nikdy však neřekne proč. Kdo naříká nad chudákem rolníkem nuceným každý rok kupovat osivo od firmy, pouze ukazuje, že existence heterózních (hybridních) plodin a státem uznávaných odrůd, sadby a osiv k němu ještě nedolehla. I když je možné u vegetativně množených plodin (např. brambor) „točit" rok od roku stále stejnou sadbu (a „organičtí" pěstitelé se tím chlubí), má to drobnou závadu: vyrobí se kultura promořená viry, houbami a jinými parazity.
Ekologická rizika jsou komplexem několika problémů. Nejzávažnějším z nich je obrana proti hmyzu, dosud konstruovaná zavedením transgenu pro část toxické bílkoviny Bacillus thuringiensis, experimentálně se však testují další systémy odvozované od přirozené obrany rostlin. Hrozí zde vznik rezistence škůdců, ale i přenos genu na volně rostoucí rostliny, a tím (stejně jako živelnou aplikací) posun v ekologické rovnováze.
Vznikne-li rezistence k totálním herbicidům, je nutno důsledně prověřit, že není spojena s jinými změnami, které by měly ekologické následky. Sama rezistence k herbicidu není problémem ekologickým, ale agrotechnickým, protože se projevuje jako selekční výhoda jen v přítomnosti herbicidu, tedy výhradně v zemědělských kulturách. Je též obava, že účinnou likvidací některých plevelů se ohrozí biodiverzita. To je třeba zhodnotit, ostatně koukol (Agrostemma githago) se podařilo takřka vyhubit klasickými chemikáliemi.
Při rezistenci proti virům a houbám je také třeba zjistit, zda není spojena s nějakými dalšími změnami, a pokud není, zbývá posoudit, jaký ekologický význam by mělo přenesení této rezistence na volně rostoucí a s plodinou se křížící rostliny.
Případy transgenních rostlin s odlišnými užitnými nebo agrotechnickými vlastnostmi je nutno posuzovat individuálně. Rajčata se sníženou aktivitou polygalakturonázy jistě ekologickou hrozbu nepředstavují, ale u řepky s vyšším obsahem erukové kyseliny (jako chemická surovina) se již musí důkladně prověřit účinky na jiné organizmy (třeba srnčí, které ji spásá).
Taková je scéna, jejíž odraz v legislativě jsme se pokusili popsat v již poněkud zastaralé zprávě (Vesmír 77, 545, 1998/10). Od té doby ke dvěma sloupům regulací - direktivám o práci s mikroorganizmy v izolovaném prostředí a o uvádění geneticky manipulovaných organizmů do přírody a na trh - přibyl třetí: nařízení předepisující označování „nových potravin". Osud tří sloupů legislativy je různý. První již obrůstá mechem, protože se všeobecně uznává, že běžně používaná pravidla bezpečnosti práce s mikroorganizmy řeší celou problematiku práce v izolaci. Skutečně významná je druhá direktiva, protože pokrývá faktická ekologická rizika, a nutno přiznat, že její zásluhou dosud nevznikla při používání geneticky manipulovaných organizmů žádná škoda.
Nařízení o označování potravin je křečovitou snahou evropských zákonodárců uklidnit veřejnost vystrašenou dezinformační kampaní o „tajemném nebezpečí", které se skrývá v potravinách vyrobených z transgenních plodin. Zatímco 150 milionů Američanů a Kanaďanů, od kojenců po seniory, jí tyto potraviny bez obav (a bez následků), Evropa bude vydávat (z kapes spotřebitelů) velké prostředky na značení, o kterém nikdo neví, podle jakých kritérií se má provádět a jakou informaci spotřebiteli poskytne. Za pověrčivost se platí.
Direktivy a nařízení jsou závazné pro členy Evropské unie, ale evropské státy usilující o členství nebo obchodující s EU se jim snaží přizpůsobit. Z hlediska obchodu je důležité, aby tyto státy mezi sebou harmonizovaly základní předpisy, a o to se snaží regionální organizace UNEP (Program životního prostředí OSN). V rámci těchto snah vznikl i návrh českého zákona, který bude patrně projednán vládou dříve, než vyjde tento příspěvek. Na jeho dalším zpracování se podílí kolektiv Vysoké školy chemicko-technologické, který je jistě garantem, že zákon při nezbytné harmonizaci s EU a zachování předběžné opatrnosti vytvoří příznivé prostředí pro rozvoj a aplikaci moderní biotechnologie.
Ještě stále jsem na Katedře mikrobiologie a genetiky jako emeritní profesor biofyziky. Na této katedře jsem dospěl k MS v průmyslové mikrobiologii, PhD v půdní biologii, v radiační biologii po práci na Michiganské Státní universitě získal docenturu a profesuru. Pobyt na MSU mi přinesl významný zlom - jeden neúspěch v biofyzikálním projektu nás přivedl k objevu cytostatických účinků komplexů platiny a posléze zavedení jejich výroby i u nás. Při normalizaci coby její překážka na univerzitě jsem nalezl asyl na Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, kde jsem se svými příteli - aspiranty - strávil 19 let. Pracovali jsme na biologii a lékařských aplikacích polymerů. Po obnově normálních poměrů 1989 jsem do důchodu řediteloval Biotechnologický ústav UK. Vším, čím jsem byl, jsem byl rád, včetně funkcí v komisi pro lékařské pomůcky, v zahraniční komisi Svazu Studentů i komisi MŽP pro geneticky modifikované organismy a produkty.
Poté, co francouzský výzkum ukázal, že se u krys živených geneticky modifikovanou kukuřicí firmy Monsanto rozvinuly nádory, rozhodli se ruští vědci uskutečnit svůj vlastní, veřejný pokus. Tato unikátní reality show s krysami má prokázat nebo vyvrátit tvrzení o škodlivém vlivu GMO potravin na zdraví.
Zdroj: Revealed: Monsanto GM corn caused tumors in rats
Kdybychom žili v souladu a v harmonii s přírodou, nemuseli bychom vystavovat živé bytosti takovémuto bolestnému utrpení. Lidičky, co jsme to za hovada?
Další články Jaroslava Drobníka: Orgánová forma
Pane Drobník, vším, čím jste byl, jsem velice znepokojen, hlavně funkcí v komisi MŽP pro geneticky modifikované organismy a produkty. Moje důvody jsou postaveny na poznání a zkušenostech, nikoliv na falešné víře ve "vědecké" řešení často postrádající základní prvky humánnosti. Viz Vaše vyjádření v článku Orgánová forma k translataci zvířecích orgánů lidem. Doktore, ptám se Vás, nejsou toto důsledky geneticky modifikovaných potravin? Shiloh Pepin se narodila s syndromem mořské panny.
Výsledky laboratorních testů GMO- varování pro všechny
Otevřít zde: https://dotsub.com/view/Actimel - informativně Oteřít
Vědec, který objevil ohrožení zdraví od GMO, byl okamžitě vyhozen a jeho tým rozpuštěn
Ač se tomu v současnosti těžko dostane mediální pozornosti, tak renomovaný britský biochemik, který v roce 1998 odhalil šokující pravdu o tom, jak geneticky modifikované organismy (GMO) způsobují poškození orgánů, poruchy reprodukce, dysfunkce trávení, snížení imunity a rakovinu, kromě spousty dalších problémů, byl okamžitě vyhozen z práce a výzkumný tým, který mu pomáhal, byl rozpuštěn během 24 hodin od okamžiku, kdy byla tato zjištění publikována.
Arpád Pusztai, který je považován za jednoho z nejrespektovanějších a nejučenějších biochemiků na světě, po tři roky vedl tým výzkumníků z prestižního skotského Rowett Research Institute (RRI) při studiu zdravotních dopadů nových GM brambor se zabudovaným Bt toxinem. (Dnes tohoto vědce jen těžko budete hledat na netu. Cenzura dělá své. A lobby také. Strach nadnárodních společností z ohrožení svého postu je doslova šílený.)
K velkému překvapení mnohých objevil tento tým, že v rozporu z průmyslovou rétorikou v Bt bramborech spočívala příčina těžkých zdravotních poškození testovaných krys, což byl fakt, který rychle pronikl do médií kvůli obavám o zdraví veřejnosti.
Ale místo aby byl za své poctivé hodnocení těchto geneticky modifikovaných brambor veleben, byl Pusztai se svými kolegy pronásledován průmyslem podporovanými vládními úřady včetně britského premiéra Tonyho Blaira, jehož úřad, jak bylo odhaleno, tajně kontaktoval RRI jen pár hodin poté, co Pusztai a jeho tým v televizi oznámili výsledky své studie. Pusztai byl za tuto pravdomluvnost okamžitě vyhozen ze svého místa a jeho tým odvolán ze svého zařazení v této škole.
Egyptský výzkum dospěl k podobným výsledkům - GMO způsobují těžká, dlouhodobá poškození zdraví
Jak nedávno ohlásil Egypt Independent, tak podobný výzkum Husseina Kaouda z Káhirské university z Fakulty veterinární hygieny učinil také jisté fascinující, leč politicky nekorektní objevy o účincích GMO na organismus. Poté, co krmili devět skupin krys různými kombinacemi GM sóji, pšenice a kanoly, tak Kaoud se svým týmem pozoroval, že tyto genetické jedy blokovaly u těchto zvířat normální funkce, čímž potvrdil Pusztaiho výzkumy.
„Zaznamenal jsem změny v různých orgánech, smrštění ledvin, změny v játrech a slezině s objevováním maligních částí v tkáních, a dále selhávání ledvin a krvácení do střev," řekl Kaoud o účincích GMO, které objevil na testovaných krysách. „Dotčeny byly i funkce mozku, i schopnosti učit se a zapamatovat si byly vážně pozměněny."
V případě Kaouda, jeho průlomová zjištění budou brzy vydána v respektovaných žurnálech Neurotoxicology a Ecotoxicology. Ale teprve se uvidí, zda vědecká komunita, která je silně pod vlivem biotechnologických zájmů, z větší části přijme tyto výsledky jako validní, nebo také přikročí k podobné vraždě reputace Kaouda a jeho týmu jako trest za porušení status quo.
To, co tohle jasně ilustruje, je samozřejmě fakt, že moderní vědu můžeme těžko považovat za nezávislé hledání pravdy, za „zlatý standard" interpretace a chápání reality, což se mnoho lidí ještě chybně domnívá. Pravda o GMO, jak byla odhalena spoustou nezávislých výzkumů, je taková, že přinejmenším bylo jejich bezpečnostní testování nepřiměřené, a přinejhorším smrtící. Avšak tato skutečnost zůstává zamlžena klamem díky korporativizované kultuře pro-GMO ve vědeckém mainstreamu.
Překlad: Miroslav Pavlíček
Zdroj: naturalnews.com
Vyhněte se geneticky modifikovaným potravinám:
říkají nám to jak lékaři, tak zvířata
Napsal Jeffrey M. Smith, Hippocrates Zdravotní ústav - Čtvrtek 16 září 2010
Farmář se šklebil, když návštěvníkovi říkal: „Sleduj to!" Zavolal na svá prasata, která zběsile běžela k němu na krmení. Ale když nabral zrní a hodil ho na zem, prasata k tomu přičichla a pak vzhlédla na farmáře se zmateným očekáváním. Farmář pak nabral zrní z jiného pytle a hodil ho poblíž prasatům, která se k němu seběhla a rychle ho sežrala.
Farmář řekl: „To první zrní je geneticky upravené. Nedotknou se toho."
Nejsou to jen prasata, která se zříkají geneticky upravených organismů (GMO). V Jižní Africe kuřata Strilli Oppenheimer nežerou geneticky upravenou kukuřici. Většina buvolů v Haryana v Indii odmítá granule ze semen bavlníku vyrobené z GM bavlny. Husy migrující přes Illinois se pásly pouze na částech sojového pole, kde nebyly GMO. Když měli na výběr, tak losi, vysoká, mývalové a krysy ti všichni se vyhýbali GMO. A dokonce i během nejchladnějších dnů iowské zimy veverky, které pravidelně chroupají přírodní zrniny, se odmítly dotknout GM druhů.
Jeden skeptický farmář, který se o veverkách dočetl, chtěl vidět na vlastní oči, jestli je to pravda. Koupil pytel GM kukuřice a pytel přírodní a nechal je ve své garáži do zimy. Ale když si pro pytle zašel, myši udělali ten experiment za něj. Prožrali se do pytle s přírodní kukuřicí a sežrali ho; GM klasy byly nedotčené.
Lékaři předepisují - žádné GMO
Nikdo neví, proč zvířata odmítají GMO, ale podle prohlášení Americké akademie environmentální medicíny (AAEM) z r. 2009, když GM potravu žerou laboratorní zvířata, není to nic hezkého.
„Několik studií na zvířatech uvádí závažná zdravotní rizika související s GM potravou," uvádí dokument o politice AAEM, který konkrétně zmiňuje neplodnost, imunitní problémy, zrychlené stárnutí, regulaci inzulínu a změny v hlavních orgánech a gastrointestinálním systému, mimo jiných důsledků pojídání GMO. „Je toho víc, než příčinná souvislost mezi GMO potravou a negativnímu zdravotními následky," napsali. „Je zde kauzalita..."
Ačkoliv my lidé nemáme přirozený smysl držet se dál od GM potravin, postoj AAEM naznačuje, že bychom se měli u zvířat poučit. Tato proslulá lékařská organizace, která první poznala taková nebezpeční, jako potravinové alergie, chemickou citlivost a syndrom z války v Zálivu, vyzvala všechny lékaře, aby předepisovali diety bez GMO všem pacientům. Vyzvala také k moratoriu u GMO, dlouhodobým nezávislým studiím a označování.
Bývalá prezidentka AAEM dr. Jennifer Armstrong říká: „Lékaři pravděpodobně vidí důsledky u svých pacientů, ale musí vědět, jak klást správné otázky." Uznávaný biolog, dr. Pushpa M. Bhargaya, a mnozí další věří, že GMO mohou být hlavním původcem zhoršení zdraví v Americe od doby, kdy byly v r. 1996 GM potraviny zavedeny.
GMO na vašem talíři
Existuje osm GM plodin: sója, kukuřice, bavlna, canola, řepa cukrovka, havajská papája a pár cuketa a žlutá tykev. Dvěma hlavními dokdy, proč jsou rostliny upravovány, je umožnit jim buď pít jedy nebo vytvářet jedy.
Pijáci jedu se nazývají tolerantní herbicidy. Jejich DNA je doplněna o bakteriální geny, které jim umožňují přežít jinak smrtící dávky toxických herbicidů. Prvních pět plodin na seznamu jsou vůči herbicidům tolerantní odrůdy. Výrobci jedů se nazývají Bt plodiny. Vložené geny z půdní bakterie bacillus thuringiensis vytváří hmyz zabíjející pesticid, zvaný Bt toxin, v každé buňce rostliny. Ten se nachází v kukuřici a bavlně. Papája a tykev mají vloženy virové geny, aby vzdorovaly rostlinnému viru. Všechny GM plodiny mají nebezpečné vedlejší účinky.
Těhotné ženy a děti vystaveny velkému riziku
GM potraviny jsou obzvláště nebezpečné pro těhotné ženy a děti. Poté, co byly GM sójou krmeny samičky krys, většina z jejich dětí zemřela - v porovnání s 10% úmrtností u kontrolní skupiny krmené přírodní sójou. GM krmené děti byly menší a zřejmě neplodné. (1)
Varlata krys krmených GM sójou se změnila z normálních růžových na tmavomodré. (3) Myši krmené GM sójou měly pozměněné mladé sperma. (4) Embrya GM sójou krmených rodičovských myší měla změněnou DNA. (5) A myši krmené GM kukuřicí měli méně a menších dětí. (7)
V indické Haryana většina bizonů, kteří konzumovali GM semena bavlny, skončila s reprodukčními komplikacemi, jak předčasné vrhy, potraty a neplodnost; mnoho telat zemřelo. Asi dvacet amerických farmářů řeklo, že po jistých GM odrůdách GM kukuřice se tisíce prasat staly sterilními. Některá měla falešná těhotenství; jiná porodila pytle s vodou. Krávy a býci se také stali neplodnými.
Pojídání jedu v každém soustu
Když hmyz odhryzne z rostlin kukuřice a bavlny vytvořené tak, aby vytvářely Bt toxin, jeho žaludek se rozštěpí a zemře. Protože tentýž toxin je používán ve svém přírodním bakteriálním stavu farmáři jako postřik pro kontrolu hmyzu, biotechnologické společnosti tvrdí, že má historii bezpečného používání a že ho lze začlenit přímo do každé buňky rostliny.
Bt toxin vytvářený GM rostlinami je nicméně tisíckrát koncentrovanější, než přírodní Bt postřik, je navržen, aby byl toxičtější, má vlastnosti alergenu a nelze ho z rostliny smýt.
Navíc studie potvrzují, že dokonce i méně toxický přírodní postřik může být škodlivý. Když byl rozprašován letadlem, aby zabil bekyni velkohlavou ve Washingtonu a Vancouveru, asi 500 lidí oznámilo alergii nebo chřipce podobné příznaky. Stejné příznaky jsou nyní hlášeny tisícovkami zemědělských pracovníků manipulujícími Bt bavlnou z celé Indie.
GMO vyvolávají imunitní reakce
Expert na bezpečnost GMO dr. Arpad Pusztai říká, že změny v imunitním statutu jsou „konzistentní charakteristikou všech studií (na zvířatech)". Vlastní výzkum Monsanto vládou financovaných testů na hlodavcích krmených Bt kukuřicí zaznamenal výrazné imunitní reakce.
Brzy po zavedení GM sóji v Británii vystřelily alergie na sóju o 50%. Alergolog z Ohia dr. John Boyles říká: „Vždy jsem prováděl testy na alergii na sóju, ale nyní je sója geneticky upravená a je tak nebezpečná, že lidem říkám, aby ji nikdy nejedli."
GM sója, kukuřice a papája obsahují nové proteiny s alergickými vlastnostmi. Navíc GM sója má až sedmkrát více známého sójového alergenu. Možná je příčinou americké epidemie potravinových alergií a astmatu důsledkem genetické manipulace.
Zvířata umírají ve velkých počtech
V Indii za zvířata po sklizni pasou na bavlníku. Ale když ovčáci zavedli ovce, aby se napásly na Bt bavlně, tisíce jich zemřely. Vyšetřovatelé řekli, že předběžné důkazy „silně naznačují, že smrt ovcí byla důsledkem toxinu... s největší pravděpodobností Bt toxinu". V jedné malé studii ovce krmené Bt bavlnou zemřely všechny; ovce krmené přírodními rostlinami zůstaly zdravé.
Ve vesnici Andhra Pradesh se bizoni pásli na bavlně osm let bez incidentu. 3. ledna 2008 se 13 bizonů páslo na Bt bavlně poprvé. Všichni zemřeli do tří dnů. Bt bavlna je také spojována s úmrtími krav v Německu, a vodních buvolů a kuřat na Filipínách.
V laboratorních studiích zemřel dvojnásobek kuřat krmených kukuřicí Liberty Link; 7 ze 40 krys krmených GM rajčaty zemřelo do dvou týdnů. Tyto krysy odmítly tato rajčata žrát a musely být krmeny násilím.
Nejhorší zjištění ze všech - GMO zůstávají v nás
Jediná zveřejněná studie živení lidí odhalila, že dokonce i poté, co přestaneme jíst GMO, škodlivé GM proteiny se v nás mohou nepřetržitě množit; geny vložené do GM sóji se v našich střevech mění na bakterie a nadále fungují. Pokud se mění i Bt geny, pojídání GM popcornu může přeměnit naše zažívací baktérie na živé továrny na pesticidy.
Varování vládních vědců ignorována a popírána
Podle dokumentů zveřejněných na základě žaloby v letech 1991-1992 vědci z FDA opakovaně varovali, že GM potraviny mohou vytvářet alergie, jedy, nové nemoci a nutriční problémy. Ale Bílý dům agentuře nařídil, aby propagovala biotechnologii, a Michael Taylor, bývalý právník Monsanto, GMO politiku FDA vedl. Tato politika z r. 1992 - dodnes platná - prohlašovala, že ohledně bezpečnosti GMO nejsou potřeba žádné studie. Monsanto a další výrobci určují, jestli jsou jejich potraviny bezpečné. Taylor se později stal vice-prezidentem Monsanto a v r. 2009 byl Obamovou vládou znovu ustaven do FDA jako americký car pro potravinovou bezpečnost.
Považováni za pokusné králíky
Biolog dr. David Schubert ze Salk Institute říká: „Pokud existují problémy (s GMO), pravděpodobně se o tom nikdy nedozvíme, protože příčina nebude vystopovatelná a mnoho nemocem trvá velmi dlouho, než se rozvinou." 9 let po zavedení GM plodin v Americe v r. 1996 počet Američanů se třemi nebo více chronickými nemocemi vyskočil ze 7% na 13%. Počet alergií se zdvojnásobil za kratší dobu. A výskyt nízké porodní váhy dětí, neplodnosti a dětské úmrtnosti eskaluje. Ale bez nějakých klinických testů na lidech nebo poprodejního dozoru se nemusíme nikdy dozvědět, jestli ta či ona nemoc, jako autismus, obezita a cukrovka, je vyvolávána nebo zhoršována GMO.
Nemusíme čekat na další výzkum, abychom se poučili od zvířat a lékařů. Podívejte se do Non-GMO Shopping Guide (www.NonGMOShoppingGuide.com) kde se dozvíte, jak se vyhnout GMO. Dokonce i malý podíl lidí, kteří budou volit ne GMO výrobky, může potravinový průmysl donutit odstranit všechny GM přísady. Takže tím se nestaráte pouze o své vlastní zdraví, ale jste šetrní k prostředí a budoucím generacím - protože GMO vyvolává dlouhodobou pohromu i v našem ekosystému.
Odkazy:
1 www.aaemonline.org/gmopost.html
2 Irina Ermakova, "Genetically modified soy leads to the decrease of weight and high mortality of rat pups of the first generation. Preliminary studies," Ecosinform 1 (2006): 4-9.
3 Irina Ermakova, "Experimental Evidence of GMO Hazards," Presentation at Scientists for a GM Free Europe, EU Parliament, Brussels, June 12, 2007
4 Irina Ermakova, "Experimental Evidence of GMO Hazards," Presentation at Scientists for a GM Free Europe, EU Parliament, Brussels, June 12, 2007
5 L. Vecchio et al, "Ultrastructural Analysis of Testes from Mice Fed on Genetically Modified Soybean," European Journal of Histochemistry 48, no. 4 (Oct-Dec 2004):449-454.
6 Oliveri et al., "Temporary Depression of Transcription in Mouse Pre-implantion Embryos from Mice Fed on Genetically Modified Soybean," 48th Symposium of the Society for Histochemistry, Lake Maggiore (Italy), September 7-10, 2006.
7 Alberta Velimirov and Claudia Binter, "Biological effects of transgenic maize NK603xMON810 fed in long term reproduction studies in mice," Forschungsberichte der Sektion IV, Band 3/2008
8 Jerry Rosman, personal communication, 2006
9 See for example, A. Dutton, H. Klein, J. Romeis, and F. Bigler, "Uptake of Bt-toxin by herbivores feeding on transgenic maize and consequences for the predator Chrysoperia carnea," Ecological Entomology 27 (2002): 441-7; and J. Romeis, A. Dutton, and F. Bigler, "Bacillus thuringiensis toxin (Cry1Ab) has no direct effect on larvae of the green lacewing Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae)," Journal of Insect Physiology 50, no. 2-3 (2004): 175-183.
10 Washington State Department of Health, "Report of health surveillance activities: Asian gypsy moth control program," (Olympia, WA: Washington State Dept. of Health, 1993).
11 M. Green, et al., "Public health implications of the microbial pesticide Bacillus thuringiensis: An epidemiological study, Oregon, 1985-86," Amer. J. Public Health 80, no. 7(1990): 848-852.
12 Ashish Gupta et. al., "Impact of Bt Cotton on Farmers' Health (in Barwani and Dhar District of Madhya Pradesh)," Investigation Report, Oct-Dec 2005.
13 October 24, 2005 correspondence between Arpad Pusztai and Brian John
14 John M. Burns, "13-Week Dietary Subchronic Comparison Study with MON 863 Corn in Rats Preceded by a 1-Week Baseline Food Consumption Determination with PMI Certified Rodent Diet #5002," December 17, 2002
www.monsanto.com/monsanto/content/sci_tech/prod_safety/fullratstudy.pdf
15 Alberto Finamore, et al, "Intestinal and Peripheral Immune Response to MON810 Maize Ingestion in Weaning and Old Mice," J. Agric. Food Chem., 2008, November 14, 2008
16 See L Zolla, et al, "Proteomics as a complementary tool for identifying unintended side effects occurring in transgenic maize seeds as a result of genetic modifications," J Proteome Res. 2008 May;7(5):1850-61; Hye-Yung Yum, Soo-Young Lee, Kyung-Eun Lee, Myung-Hyun Sohn, Kyu-Earn Kim, "Genetically Modified and Wild Soybeans: An immunologic comparison," Allergy and Asthma Proceedings 26, no. 3 (May-June 2005): 210-216(7); and Gendel, "The use of amino acid sequence alignments to assess potential allergenicity of proteins used in genetically modified foods," Advances in Food and Nutrition Research 42 (1998), 45-62.
17 A. Pusztai and S. Bardocz, "GMO in animal nutrition: potential benefits and risks," Chapter 17, Biology of Nutrition in Growing Animals, R. Mosenthin, J. Zentek and T. Zebrowska (Eds.) Elsevier, October 2005
18 "Mortality in Sheep Flocks after Grazing on Bt Cotton Fields-Warangal District, Andhra Pradesh" Report of the Preliminary Assessment, April 2006, www.gmwatch.org/archive2.asp
19 Personal communication and visit, January 2009.
20 Jeffrey M. Smith, Genetic Roulette: The Documented Health Risks of Genetically Engineered Foods, Yes! Books, Fairfield, IA USA 2007
21 Arpad Pusztai, "Can Science Give Us the Tools for Recognizing Possible Health Risks for GM Food?" Nutrition and Health 16 (2002): 73-84.
22 Netherwood et al, "Assessing the survival of transgenic plant DNA in the human gastrointestinal tract," Nature Biotechnology 22 (2004): 2.
23 See memos at www.biointegrity.org
24 Kathryn Anne Paez, et al, "Rising Out-Of-Pocket Spending For Chronic Conditions: A Ten-Year Trend," Health Affairs, 28, no. 1 (2009): 15-25to be force fed
Source: https://hippocratesinst.org/avoid-genetically-modified-food
Zdroj: Jeffrey M. Smith, Hippocrates Health Institute
Deformed, Mutated, Genetically Modified Animals Part 1!
Deformované, Mutované, geneticky modifikovaných zvířat část 1!
Informační odkazy:
https://zdravi.idnes.cz/zdravi.asp
https://www.spotrebitele.info/
https://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice-evropy_24549.html
https://ekonomika.idnes.cz/sest-otazek-o-nahrazkach-088-/test.asp?c=A080425_961522_test_kam
https://zdrava-vyziva.abecedazdravi.cz/ceske-potraviny-sama-nahrazka
Závěr
Protože ve veřejném stravování-restauracích, pizzeriích, asijském bistru, Macdonaldu a jiných se požívá nekontrolovatelné množství škodlivých éček a škodlivých zvýrazňovačů chuti, alespoň pro vaši kuchyni mohu s čistým svědomím doporučit níže uvedené odkazy na chutné a zdravé recepty, kromě receptur obsahující sóju. Přeji dobrou chuť.
Tak alespoň Něco k jídlu
JEZTE ZDRAVĚ, JDE TO HRAVĚ ...projekt o lidech pro lidi... na www.moudrasova.eu