Omyl v medicíně
MUDr. Dwight Lundell 16. 06. 2010 Omyly v medicíně
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
My lékaři jsme se mýlili
Dr. Dwight Lundell
Cardiovascular And
Thoracic Surgeon - 25
Years Pioneer - "Off
Pump" Heart Surgery
Beating Heart Hall of Fame
Phoenix List Top 10 Doctors -
Ten Years Performed Over
5,000 Heart Surgeries
My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění". Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.
Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.
Nefunguje to!
Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.
Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.
Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.
Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.
Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.
Zánět není nic komplikovaného - je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.
Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.
My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.
Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.
Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.
Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.
Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.
Jak vede snězení obyčejné koblihy k tvorbě zánětu a onemocnění?
Představte si, že si na klávesnici vylijete sladký sirup a získáte představu o tom, co se stane s vašimi buňkami. Když sníme jednoduchý sacharid, jako cukr, hladina cukru v krvi rychle vzroste. V odpověď začne slinivka vylučovat inzulín, aby přesunul cukr do buněk, kde bude uskladněn jako zásoba energie. Pokud jsou buňky plné a další glukózu nepotřebují, nepřijmou ji.
Jakmile plné buňky extra glukózu odmítají, hladina cukru v krvi vzroste, což vede k další produkci inzulínu, a cukr je proměněn na tuk a uskladněn v tukových tkáních.
Co má toto všechno společného se záněty? Hladina cukru v krvi je udržována ve velmi úzkém rozsahu. Nadbytečné molekuly cukru se totiž navazují na různé bílkoviny, které pak poškozují stěny tepen. Opakovaná poškození vedou k tvorbě zánětů. Když si několikrát denně zvednete hladinu cukru v krvi, je to totéž, jako byste rozdírali citlivou vystýlku svých tepen kartáčem.
I když to nevidíte, buďte si jisti, že k tomu dochází. Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné - záněty v tepnách.
Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální - jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím - musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.
Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 30:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.
Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.
Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.
Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin. Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.
Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na „vědecká fakta", která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené rostlinné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá. A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.
„Cholesterolová teorie" přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku „potravin", které nyní způsobují epidemii zánětů. Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu. Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům.
Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou.
Zdroj: https://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/
[Ed. Note: Dr. Dwight Lundell is the past Chief of Staff and Chief of Surgery at Banner Heart Hospital, Mesa, AZ. His private practice, Cardiac Care Center was in Mesa, AZ. Recently Dr. Lundell left surgery to focus on the nutritional treatment of heart disease. He is the founder of Healthy Humans Foundation that promotes human health with a focus on helping large corporations promote wellness. He is the author of The Cure For Heart Disease and The Great Cholesterol Lie. Click here now to learn more.]
Něco málo z pitomosti šířící se tiskem.
Špatné zprávy pro milovníky vajec. Mohou způsobit selhání srdce
4. 4. 2019 Author Radek Chlup
Nová studie asi nepotěší milovníky vajec. Odborníci říkají, že lidé, kteří příliš často konzumují větší množství vajec a cholesterolových jídel, si zadělávají na kardiovaskulární onemocnění a smrt. Ve vajíčkách se nachází velké množství cholesterolu, a to konkrétně ve žloutcích. Lidé, kteří konzumují méně cholesterolu, mají nižší rizika srdečních onemocněních.
Žloutky jsou na cholesterol velmi bohaté
Žloutky jsou jedním z největších zdrojů na cholesterol. jedno jediné velké vejce má ve žloutku 186 miligramů cholesterolu. Vysoký obsah cholesterolu má také červené maso, zpracované maso a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku (máslo nebo šlehačka).
Diskutuje se o tom již desetiletí
O tom, jaký dietní cholesterol a vejce mají vliv na srdeční choroby, se diskutuje již celá desetiletí. Před rokem 2015 bylo doporučeno konzumovat maximálně 300 miligramů cholesterolu v potravinách denně. Nové dietní pokyny však vynechaly denní pokyny pro dietní cholesterol. Tyto pokyny také zahrnují týdenní konzumaci vajec jako součást zdravé výživy.
Máme přestat jíst vejce?
Nová studie říká, že by lidé měli omezit konzumaci vajec a červeného masa. Odborníci ale tvrdí, že není nutné ze svého jídelníčku vajíčka a červené maso úplně vyškrtnout. Stačí ke konzumaci těchto potravin přistupovat s kontrolou sebe sama a nepřehánět to. Tento výzkum má připomenout škodlivost cholesterolu ve větší míře.
Zdravotní rizika, která přináší konzumace medu
Zdravotní rizika, která přináší konzumace medu.
Autor: Shutterstock
03.04.2019 | Zdraví a diety
Ano, med „zabírá" na celou řadu neduhů, proto je obecně doporučován při mnoha zdravotních potížích. Jenže pozor, i v jeho případě platí, že „dobrého pomálu"! Věděli jste, že může způsobit těžké alergické reakce a nebezpečně snížit tlak?
Med jakožto nejstarší sladidlo v dějinách má dobrou pověst u lékařů i výživových poradců. Ostatně, už nějaký ten pátek se o něm mluví jako o antibakteriálním léčiteli infekcí, který se vypořádá s nachlazením, zácpou i stafylokokem, jenž je odolný vůči širokému spektru farmaceutických léčiv.
Poklad z úlu také posiluje imunitu, prospívá mozkovým funkcím a zlepšuje spánek, přičemž oproti běžnému cukru vykazuje nižší glykemický index. Znamená to tedy, že ve světle těchto pozitiv můžete med konzumovat „po kilech" s tím, že vám nemůže nijak ublížit? Tahle to úplně není. Tyto hrozby plynou z jeho neuvážené spotřeby!
Nadváha, které jste blízko
Je pravdou, že zmiňované ochucovadlo je o něco zdravější variantou klasického „bílého zla". Jenže pozor, jíst ho v neomezeném množství by se vám nemuselo vyplatit. Lahodná hmota, pro kterou pravidelně vyrážíte ke včelaři, totiž obsahuje okolo 80 % sacharidů. V žádném případě se tedy nejedná o žádnou light potravinu! Tento fakt ani tak nesouvisí s blížící se plavkovou sezonou jako s tím, že kila navíc přejí komplikacím v podobě hypertenze a zvýšeného rizika srdečních chorob.
Alergie. Nechoďte jí naproti
Ze statistik jednoznačně vyplývá, že až třetina české populace trpí alergií, přičemž neblahé reakce nejčastěji vyvolává pyl (následuje prach a roztoči). Pokud i vás vonící květiny a dřeviny pořádně dráždí, dejte si na sladký produkt ve sklenici pozor. Dle názoru expertů vás může bezprostředně po jeho požití potkat anafylaktická reakce, což je akutní odezva organismu na styk s alergenem.
Nízký tlak? I ten visí ve vzduchu
Již několik vědeckých studií naznačilo, že med obsahuje jisté antioxidanty, jež pomáhají snižovat krevní tlak. Právě proto není vhodný pro jedince s arteriální hypotenzí, kteří na tuto svízel užívají léky. A to se málo ví! No vidíte, ačkoli má toto sladidlo svá nesporná pozitiva, o temné stránce konzumace se příliš nemluví.
MUDr. Jan Hnízdil o cholesterolu
Pane doktore, tak před Vámi i před tímto sdělením s úctou smekám!